tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Teşkilat-ı Mahsusa Bir Gizli Teşkilat Öyküsü

Teşkilat-ı Mahsusa Bir Gizli Teşkilat Öyküsü
Yazar : 
Liste Fiyatı : 40,00 TL
1 adet mevcut
Taksit seçenekleri için tıklayın
214689
Stok Kodu : 9786054977062
Boyut : 135-195
Sayfa Sayısı : 392
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2014-06
Baskı : 1
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Osmanlının dağılış dönemindeki direnişin adı olan Teşkilat-ı Mahsusa, bir döneme damgasını vurmuş, büyük bir istihbarat örgütüdür. Bu kitap ile üç kıtada örgütlenen Teşkilat-ı Mahsusa kahramanlarının Anadoludan yollara düşüp Balkanlarda, Afrikada, Ortadoğuda, Kafkaslarda, Türkmenistanda, Hindistanda ve Çinde vatan uğruna verdikleri acı dolu mücadelelere şahitlik edeceksiniz.
II. Abdülhamide yapılan suikast, sonuç alınamadığında üzülen şair Tevfik Fikret, Teşkilatın Kurduğu Batı Trakya Türk Cumhuriyeti, İngiliz casusları Thomas Edward Lawrence ve Gertrude Bell, sonu gelmeyen entrikalar çemberleri, Rus, Fransız, İngiliz ajanları ile Yahudi ve Ermenilerin, Arapların nasıl işbirliği yaptıkları, süpürge tohumu yiyerek açlığa ve işgale direnen hatta acı ot yedikleri için zehirlenen askerler, her şartta yılmadan savaşan Enver Bey, Eşref Kuşçubaşı ve Teşkilat-ı Mahsusa üyeleri
Sayfaları çevirdikçe yürekleri ülke sevgisiyle dolu bu kahramanların özlemini duydukları gelecek için nasıl savaştıklarını, yaptıkları eşsiz fedakârlıkları kelimeler ile anlatmanın mümkün olmadığını siz de anlayacaksınız Örneğin Eşref Kuşçubaşı, tarihçi Cemal Kutaya el notlarıyla verdiği anılarında şöyle diyordu:
Hiçbir harpte, Trablusgarpta olduğu kadar yalnızlığımızı hissetmemiştik. Çöl sıcaklarında yaralarımızı saracak pamuğumuz, merhemimiz yoktu. İçinde amonyak vardır diye yaralarımızın üzerine idrar döküyorduk.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat