tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Türk Evi - Turkish House

Türk Evi - Turkish House
Yazar : 
Liste Fiyatı : 35,00 TL
1 adet mevcut
Taksit seçenekleri için tıklayın
12196
Stok Kodu : 9789756410790
Boyut : 16 x 23.5 cm
Sayfa Sayısı : 190
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2007
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : 1.Hamur
Dili : Türkçe - İngilizce


Bookmark and Share
Açıklama :

Yazarımız Cengiz Bektaş'ın yeni kitabı dolayısıyla Cengiz Bektaş'ı bir kez daha tanıtmak isteriz: İstanbul DGSA ve Münih Teknik Üniversitesinde Mimarlık Eğitimi aldı. Bir süre Almanya'da serbest mimar olarak çalıştıktan sonra, Türkiye'ye döndü ve ODTÜ Yapı İşlerinde mimarlık yaptı, kendi işliğini açtı. Anadolu halk yapı sanatı üzerine bir çok araştırma yaptı, sonuçlarını seminerler ve dersler vererek paylaştı. Şu anda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde mimarlık ve estetik üzerine dersler vermekte. Bektaş, sadece mimarlığı ile değil şiirleri ve yazıları ile de beğeni topladı, ödüllere layık görüldü. Bir süre (1998-2004) Türkiye Yazarlar Sendikası Başkanlığı yaptı.
Bileşim Yayınları, Mimarlık serisi içinde, yine Cengiz Bektaş'ın Evlerine, bu kez Türk Evi ile devam ediyor. Daha önce Anadolu Evleri serisi içinde, Antalya, Bodrum, Babadağ, Şirinköy, Kuşadası, Akşehir Evleri ile bu serinin dışında Kuş Evleri ve İçlerin Dışı kitapları da Bileşim Yayınlarından çıkmıştı.

Türk Evi'nde yazar, geçmişten günümüze Türk Ev'lerinin tüm özelliklerini çizimlerle, fotoğraflarla detaylarla anlatıyor. Cengiz Bektaş'ın mimarlık anlayışını yansıtan ilkelerin başta geleni, 'içten dışa davranış', yani 'tasarımın doğrudan kullanıcının kendisinden başlaması'. Bektaş'a göre, mimarın, yani yapı ustasının yaptığı yerde kim yaşayacaksa, orayı kim kullanacaksa, daha baştan onunla birlikte karar verip, işe başlamak esas olan. Yani 'katılım'. Zaten Bektaş'ın hayatında esas olan da aynı 'katılım'.

Kitap hem Türkçe ve hem de İngilizce olarak hazırlandı. İstanbul'dan, Safranbolu'dan, Kula'dan, Birgi'den, Ankara'dan, Antalya'dan, Mardin'den, Makedonya'dan evler..
Hepsini yaşamı boyunca araştırmış bilgi, belge toplamış. Hepsinde başka başka özelliker, aynılaşan özellikler, zaman içinde değişen özellikler. Mesela batılılaşan Türk evlerinde açık olan sofa, önce kapanmış, sonra da yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlamış, Değişen sadece evler değil ki, değişen yaşamlarımız.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat