tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Buhara'da Tasavvuf Kelabazi Örneği Hicri IV. Asır

Buhara'da Tasavvuf Kelabazi Örneği Hicri IV.
Asır
Yazar : 
Yayınevi : Meydan Yayıncılık 
Liste Fiyatı : 45,00 TL
%55
indirimli
20,00 TL
1 adet mevcut
Taksit seçenekleri için tıklayın
128364
Stok Kodu : 9786055952143
Boyut : 16 x 24
Sayfa Sayısı : 432
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2008-11
Baskı : 1
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Dr. Vahit Göktaş

Arka Kapaktan:

Kelâbâzi, hicri IV yüzyıl İslâm dünyasında, düşünce ve siyaset alanında büyük çalkantıların meydana geldiği dönemde yaşamış bir mutasavvıftır. O, İslam ilminin önemli merkezi olan Buhârâ'da yetişen, o bölgenin kültürüyle yoğrulan önemli bir ilim adamıdır.
Kelâbâzî, tasavvufun doğuş devrinde yaşaması, Rûzbarî (369/979), Nasrabazî (367/977), İbn Hafîf (372/982) ve Şiblî /334/945) gibi zamanının büyük sûfileriyle çağdaş olması, sûfiliğin gelişme ve ilerleme sürecini bizzat müşahade etmesi açısından önemlidir.
Kelâbâzi'nin sünni sufiliğin mahiyeti, doğuşu ve gelişmesi, mutasavvıfların düşünceleri ve yaşayışları hakkında verdiği bilgiler önemli birer belge hüviyetindedir.
Kelâbâzi'nin Ta'arrufu, sufilik tarihini ve tasavvufi kavramları sistematik bir tarzda tanıtması açısından en mühim kaynak eserdir. Tasavvufla ilgili hemen bütün konulardan bahseden, tasavvuf tarihi ve doktrini ile ilgili temel bilgiler veren, sufilerin tecrübelerinden söz eden bu eser, Kelâbâzi tarafından ömrünün sonuna doğru kaleme alınmıştır.
Dr. Vahit Göktaş'ın doktora tezi olarak hazırladığı bu kitap, Kelâbâzi ekseninde, hicri IV. Asır Buhârâsı'nın tasavvuf dünyasını ele almaktadır.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat