tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

İki Komite İki Kıtal - Kafkas Yollarında

İki Komite İki Kıtal - Kafkas Yollarında
Yazar : 
Liste Fiyatı : 40,00 TL
1 adet mevcut
Taksit seçenekleri için tıklayın
125656
Stok Kodu : 9789753332439
Boyut : 135-195
Sayfa Sayısı : 180
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2010-06
Baskı : 1
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Ahmet Refik Altınayın eski harflerle ilk baskıları 1919 yılında yapılan İki Komite, İki Kıtâl ve Kafkas Yollarında adlı kitaplarını Tarihe Yolculuk dizimiz içinde okurlarımızla buluşturuyoruz.
Zafer Toprakın Sunuş yazısından:
İki Komite İki Kıtâl; 1915 yılında alınan notlardan derlenmiş, önce İkdam gazetesinde yayımlanmış, ardından kitaba dönüşmüş. Bu kitapta, o tarihlerde rüzgar hangi yönden esiyorsa Ahmed Refik de o doğrultuda kalem oynatmış, İstanbul işgal altına girerken kimi çevrelere yakın durma gereği duymuş, İttihatçıları kıyasıya eleştirmiş.
Kafkas Yollarında ise Mondros Mütarekesinden önce, Talat Paşanın sadrazamlığı sırasında Alman ve Avusturyalı gazetecilerle birlikte doğuya yapılan bir inceleme seyahatinden edindiği izlenimleri kapsıyor. Trabzondan yola çıkarak Gümüşhane, Erzincan, Erzurum, Kars, Ardahan ve Artvin üzerinden Batuma uzanan ve bir aya yakın süren bu seyahat Ermeni sorununun bir başka boyutunu gündeme getiriyor.
Siyasi duruş hangi doğrultuda olursa olsun, her iki kitap da dönemle ilgili ilginç gözlemleri içeriyor. Ermeni sorununun ne denli karmaşık bir yapı taşıdığı bu gözlemlerle bir kez daha kanıtlanmış oluyor.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat