tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

İslam Bilim Tarihi
İslam Coğrafyasının Bilim Mirası Üzerine Konuşmalar

İslam Bilim Tarihi
Yazar : 
Yayınevi : Küre Yayınları 
Liste Fiyatı : 45,00 TL
Taksit seçenekleri için tıklayın
225405
Stok Kodu : 9786059125307
Boyut : 165-240
Sayfa Sayısı : 272
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2016-06
Baskı : 1
Çeviren : Lütfi Fevzi Topaçoğlu
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2.Hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

İslâm bilim tarihi araştırmalarına yönelik son yıllarda artan ilgi hem te'lif hem de tercüme yoluyla devam ediyor. Türkçede birincil metinlere dair eskiye nazaran hacimli bir müktesebat oluşurken eş zamanlı olarak ikincil metinlerin de sayısı hatırı sayılır bir düzeye geldi. Müslüman âlimler kendilerinden önceki bilim geleneklerini tevarüs edip onlarla özgün bir diyalog kurarak bilimler tarihine çok önemli katkılarda bulundular.
Bu kitap, İslâm Medeniyetinde ilk bilimsel çalışmalardan 15. asrın ortalarına kadar yapılan etütler üzerine bütünlüklü bir röportajlar dizisi olarak konu hakkında uzmanlık bilgisi olmayan okurları da düşünerek hazırlandı. Bu medeniyette gerçekleşen bilimsel etkinliklerin aslî yönlerine ilişkin senteze dayalı genel bir çerçeve sunan bu kitap aynı zamanda bu alanda son elli yıl içinde yapılan araştırmaların bir özetini veriyor. Bu anlamda, hem yeni bilgi ve yorumlar ihtiva ediyor hem de mevcut literatürün eleştirel bir değerlendirmesini sunuyor. Kitapta yer alan soru ve cevapların odak noktası sadece Doğu İslâm coğrafyasının bilim merkezleriyle sınırlı olmayıp başta İspanya ve Mağrip olmak üzere diğer merkezlerin katkılarına da işaret edilmekte.
İlaveten, elinizdeki kitap İslâm dünyasındaki mezkûr zaman aralığında gerçekleştirilen bilimsel faaliyetleri ?bilimler tarihi" bağlamına oturtan bir araştırma programına sahip olmasıyla da bu alanda yapılacak çalışmalara iyi bir giriş mahiyeti taşıyor.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat