tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

İstanbul'da Unutulan Bir Miras Şeyhülislam Mustafa Efendi Tekkesi

İstanbul'da Unutulan Bir Miras Şeyhülislam
Mustafa Efendi Tekkesi
Yazar : 
Satışta değil
Stok Kodu : 9786054421008
Boyut : 165-245
Sayfa Sayısı : 112
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2010-12
Baskı : 1
Kapak Türü : Ciltli
Kağıt Türü : Kuşe
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Toplumumuzun ekonomik ve sosyal yapısının teşekkülünde harç vazifesi gören tekke teşkilâtının numunelerinden olan unutulmuş bir mirası araştırmacıların ve okuyucuların ilgisine sunuyoruz. Halk arasında Şeyhülislam Tekkesi olarak da bilinen Şeyhülislam Mustafa Efendi Tekkesi Eyüpte, ara sokakta kalması hasebiyle pek bilinmemektedir. Göz ardında kalmasından mütevellit, yapı yıllarca atıl vaziyette kalmış, uzun süre tamirat ve tadilat görmemiştir. On sekizinci asırdan günümüze ulaşan en mühim eserlerimizden biri olan Şeyhülislam Mustafa Efendi Tekkesi, 15.01.1977 tarih ve 9591 sayılı Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulu kararıyla taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli olup, tarihî adresiyle Eyüp'ün Nişanca semtinin Baba Haydar mahallesindedir.
Mekke kadılığı zamanında Nakşibendî Şeyhi Ahmed Efendi'ye intisap eden Şeyhülislam es-Seyyid Mustafa Efendi, tekkeyi Nakşibendî Şeyhi Tokadî el-Hâc Şeyh Musa Efendi için yaptırmıştır.
Bu çalışmamızla, istanbulda unutulmuş bir miras olan Şeyhülislam Tekkesini okuyucularımıza ve araştırmacıların ilgisine sunuyoruz. Umarız bu çalışma, birçok kültür mirasımızın da layık olduğu şekilde korunmasına vesile olur.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat