tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Papa 2. Pius’un Fatih Sultan Mehmet’e Mektubu
Almanca - Latince ve Türkçe Metin Birarada

Papa 2. Pius’un Fatih Sultan Mehmet’e Mektubu
Yazar : 
Yayınevi : Akçağ Basım Yayım 
Liste Fiyatı : 25,00 TL
Taksit seçenekleri için tıklayın
226027
Stok Kodu : 9786053424123
Boyut : 16 x 24 cm
Sayfa Sayısı : 251
Basım Yeri : Ankara
Basım Tarihi : 2018-04
Kapak Türü : Karton kapak
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Hristiyan dünyasının iki ana merkezinden biri olan İstanbul’un 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fethi, Batı’da büyük bir paniğesebep olmuştur. Türk/İslam tehlikesi algısıHristiyan Avrupa’da, bu olayla birlikte zirveye ulaşmıştır.Hristiyan dünyasının dini lideri olaraközelliklepapalık,bu tehlikeyi bertaraf etmeyi kendisi için bir görev kabul etmiştir.Papa II. Pius, acilenHristiyan hükümdarları Mantua’da toplayarak onları,Türkleri İstanbul’danatmak için bir Haçlı seferi düzenlemekle görevlendirmiştir. Fakat birbirleriyle mücadele eden ve kendi iç meseleleriyle meşgul olan hükümdarlar, bu projeye ilgi göstermemişlerdir.

Nihayet bütün teşebbüsleri sonuçsuz kalan ve derin bir hayal kırıklığı yaşayanII. Pius, bunun da etkisiyle radikal bir karar alarak Fatih Sultan Mehmet’e uzun bir mektup yazmıştır.

Papa,mektubunda, sultandan Hristiyanlığı kabul etmesini talep etmekte ve onu ikna etmek için olağanüstü bir çaba harcamaktadır. Din değiştirmesi hâlindesultanıDoğu Roma imparatoru olarak tanımayı vaat eden papa,böyleceonun sadece doğuya ve batıya hükmetmekle kalmayıp dünyanın en güçlü hükümdarı olacağını da iddia etmektedir.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat