tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Perpetuum Mobile
İlhan Usmanbaş'ın Yapıtı

Perpetuum Mobile
Yazar : 
Yayınevi : Pan Yayıncılık 
Satışta değil
Stok Kodu : 9786054518845
Boyut : 165-235
Sayfa Sayısı : 328
Basım Tarihi : 2015-09
Baskı : 1
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2.Hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama : Pan Yayıncılık, çağdaş müziğin önde gelen bestecilerinden İlhan Usmanbaş'ın üretimini tüm boyutlarıyla ele alan bir kitap yayımladı. Editörlüğünü Aykut Köksal, Mehmet Nemutlu ve Kıvılcım Yıldız Şenürkmez'in yaptığı, tasarımını Ersu Pekin'in gerçekleştirdiği kitap, "Perpetuum Mobile, İlhan Usmanbaş'ın Yapıtı" adını taşıyor. Kitap üç ana bölümden oluşuyor. Birinci bölümde dört kesime ayrılmış makaleler yer alıyor: İlk kesimin başlığı "Bağlam". Aykut Köksal'ın bu kesimde yer alan yazısı Usmanbaş'ın üretimini tarihsel bağlama oturtuyor. "İmge" başlıklı ikinci kesimde, Ertuğrul Oğuz Fırat, Filiz Ali, Evin İlyasoğlu, Özkan Manav, İlke Boran ve Onur Türkmen, bestecinin müzik ve imgesini, genellikle anekdotlarla zenginleşen yazılarla irdeliyorlar. Üçüncü kesim ise "İcra". İpek Mine Sonakın ve Metin Ülkü, Usmanbaş'ın müziğini icracının bakışından ele alıyorlar. Makaleler bölümü, yetkin çözümlemelerden oluşan "Teknik" başlıklı kesimle sona eriyor; bu kesimde, Hasan Uçarsu, Kıvılcım Yıldız Şenürkmez, Mehmet Nemutlu, Erdem Çöloğlu, Tolga Yayalar, Ece Merve Yüceer, Turgut Pöğün ve Tolga Tüzün'ün, bestecinin üretimini müziğin içinden okuyan metinleri yer alıyor.

Kitabın ikinci bölümü, İlhan Usmanbaş'ın tüm yapıtlarını tek tek ele aldığı açıklamalardan oluşuyor. Usmanbaş'ın, bu kitap için kaleme aldığı değerlendirmeler, bestecinin kendi müziğine bakışını okumak için büyük bir fırsat sunuyor.

Perpetuum Mobile'nin üçüncü bölümü, Usmanbaş'ın üretiminin ayrıntılı bir kataloğunu ve Elif Damla Yavuz'un hazırladığı bibliyografya çalışmasını içeriyor. Kıvılcım Yıldız Şenürkmez'in düzenlediği katalog -yine bu kitap için- bestecinin katıldığı bir çalışma sürecinde hazırlandı ve ilk kez Usmanbaş'ın tüm üretimi, bütün arşiv elden geçirilerek, olabildiğince eksiksiz bir kayıt altına alındı.

Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat