tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Şimdiki Zaman Beledir 50’li Yıllarda Türkiye: Sazlı Cazlı Sözlük

Şimdiki Zaman Beledir 50’li Yıllarda Türkiye:
Sazlı Cazlı Sözlük
Yazar : 
Liste Fiyatı : 75,00 TL
Taksit seçenekleri için tıklayın
225997
Stok Kodu : 9789750838552
Boyut : 225-285
Sayfa Sayısı : 372
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2017-01
Baskı : 1
Kapak Türü : Ciltli
Kağıt Türü : Kuşe
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Bu kitap, 1950’li yılları o dönemin gözü ve diliyle okumak isteyenler için, o dönemin gazete ve dergilerinin rehberliğinde hazırlandı. “Şimdiki zaman beledir” dizesi, o dönemin popüler türküsü “Ha bu diyar”dan kopup geldi.

“Şimdiki zaman beledir”, 50’li yıllar Türkiyesi’nin ritmi üzerinde şarkılar, türküler mırıldanan sazlı cazlı bir sözlük. Bu sözlük, memleket tarihinin belki de en hareketli perdesine yansıyan renkli ve siyah beyaz manzaralara, yaşanan olayların siyasal ve kültürel zeminine, köyüne, kentine, ilklere, yeniliklere, romanlara, öykülere, filmlere, şarkılara, danslara bakıyor; insanların alışkanlıklarına, seslerine, sözlerine, düşlerine, düşüncelerine, Salâh Birsel’in deyişiyle, “ayran içişlerine” eğiliyor.

Elvis Presley, Zeki Müren, Leyla Gencer, Brigitte Bardot, Ayten Alpman, Dizzy Gillespie, Nana, 6-7 Eylül olayları, Migros kamyonları, köy romanları, Yeşilçam’ın doğum sancıları, Kore’ye giden askerler, allı yeşilli traktörler, çalgılı gazinolar, alaturka-alafranga çekişmesi, radyo günleri...


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat