tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

El-Cahız ve Türklerin Faziletleri
(Tercümenin Gözden Geçirilmiş 2. Baskısı ve Arapça Tenkidli Metin)

El-Cahız ve Türklerin Faziletleri
Hazırlayan: Ramazan Şeşen
Satışta değil
Stok Kodu : 9757874140
Boyut : 16 x 24 cm
Sayfa Sayısı : vi+165+124
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2002-02
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : 1. hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Değerli araştırmacı Prof. Dr. Ramazan Şeşen tarafından hazırlanan 'Türk Faziletleri' adlı bu çalışmada ünlü Arap edip ve düşünürü el-Câhız 'Menakıbü Cünd el-Hilâfe ve Fazâil el-Etrak' eserinin metni ve tercümesi verilmektir. Bu eser Türkler hakkında yazılmış en eski kitaptır. Başka bir benzeri yoktur. İslam tefekkür tarihi ve Arap edebiyatının klâsik bir büyük ismi olan Câhız gibi bir edip, âlim, psikologun kaleminden çıkması esere ayrı bir önem kazandırır. Pek çok diğer eserleri hep referans olarak alınmış olan Câhız'ın Arap kültürünün müdafii olma hususiyeti gözönüne alındığında bu eserinin ehemmiyeti kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

Câhız'ın bu eseri hem Arapça hem de Türkçe tercümesi ile ilim âlemine olduğu kadar Türk tarihi araştırmacılanna yeniden kazandırılmış oldu.

El-Câhız bu eserde eski Araplar'ın ve kendisinin Türkler'in karakteri ve kabiliyetleri hakkındaki sözlerini ve düşüncelerini bir arada toplamış, o zaman (IX. asrın ilk yarısı) Bağdad ve Samarra muhitlerinde bulunan Türkler'e karşı bazı kesimlerin duydukları endişeleri gidermeye, Türkler'in İslâm dini ve Abbasi Devleti için taşıdıkları önemi vurgulamaya çalışmıştır. Bilhassa, Türkler'in ahlâkî sağlamlıklarına, askerî kabiliyetlerine insanların dikkatini çekmiştir.

Türk tarihinin temel kitaplarından olan ve el-Câhız gibi büyük bir düşünce adamının eseri üzerine yapılan bu çalışmanın, bu neşrinin de okuyuculardan beklenen ilgiyi göreceği muhakkaktır.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat