tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Fetava-yı Feyziye
Osmanlılarda Hukuk ve Toplum 2

Fetava-yı Feyziye
Hazırlayan: Süleyman Kaya
Yayınevi : Klasik Yayınları 
Satışta değil
Stok Kodu : 9789758740789
Boyut : 165-245
Sayfa Sayısı : 520
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2009-11
Baskı : 1
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2.Hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Ehil kimselerin fıkhî meselelere verdikleri cevaplardan oluşan fetvalar zaman zaman konu, müftü ya da kurum bazında derlenerek fetva mecmuaları vücuda getirilmiştir. Osmanlı dönemi sözkonusu olduğunda Şeyhülislam fetvalarını içeren mecmuaların yanı sıra devletin muhtelif bölgelerinde görev yapan müftülere ait mecmualar da görülmektedir.
Fetva mecmualarının, başta hukuk tarihi olmak üzere Osmanlı tarihi çalışmalarının hemen her alanında birinci el kaynak olarak önemli bir yeri olduğu aşikâr. Buna rağmen günümüzdeki akademik çalışmaların bu mecmualara gereken ilgiyi gösterdiğini söyleyemiyoruz. Bunun başlıca sebebi olarak tarihçilerin bu mecmuaların sistematiğine ve diline yabancı olmalarını zikredebiliriz. Dolayısıyla fetva mecmualarının geniş bir dizinle ve ilmî esaslara uygun biçimde yayınlanması bir ihtiyaç olarak tezahür etmektedir.
Bu ihtiyacı gidermek amacıyla, 17. asrın önemli ilmî ve siyasî şahsiyetlerinden olan şeyhülislam Feyzullah Efendinin fetvalarının derlendiği Fetâvâ-yı Feyziyeyi neşre hazırladık. 18. ve 19. yüzyıllarda en çok itibar gören fetva mecmualarından olan Fetâvâ-yı Feyziye Fetvahane tarafından da en muteber dört fetva mecmuasından biri olarak kabul edilmekte ve kullanılmaktaydı.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat