tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

II. Abdülhamid Döneminde Mali İdare Tezyid-i Varidat ve Tenkih-i Masarifah

II. Abdülhamid Döneminde Mali İdare Tezyid-i
Varidat ve Tenkih-i Masarifah
Liste Fiyatı : 30,00 TL
1 adet mevcut
Taksit seçenekleri için tıklayın
226192
Stok Kodu : 9789759812546
Boyut : 16 x 24 cm
Sayfa Sayısı : 151
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2005-12
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Sultan II. Abdülhamid, gerçek anlamda muktedir son Osmanlı padişahıydı. Haleflerinden devraldığı miras devlet idaresinin her alanıyla bizzat ilgilenmesi mecburiyetini doğurdu. Bu nedenle merkezinde Yıldız Sarayı'nın yer aldığı etkin bir idari sistem geliştirdi. En çok itina gösterdiği alanlardan biri de maliyeydi. Zira mali idarenin, maliyecilere bırakılamayacak kadar hayati önem taşıdığına inanıyordu. Bu maksatla kimi kendi başkanlığında, kimi de güvendiği adamların idaresinde kurulan çeşitli komisyonlarla mali idareyi denetleyip, yönlendirdi. Maliye komisyonları, kendisine hazinenin anahtarlarını elinde tutma imkanı sağladığı için hazineye giren veya hazineden çıkan her kuruşun hesabını sorabiliyordu.

Ö. Faruk Bölükbaşı, bu eserde söz konusu komisyonlara odaklanarak II. Abdülhamid dönemi mali idaresinin işleyişini ve komisyonların mali sistemdeki yerini, birinci elden kaynaklara istinaden ortaya koyuyor. Aynı zamanda okuyucuya, imparatorluğun son yıllarının mali panaromasını da sunuyor.

Çalışma, Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi, Avrupa Bankacılık ve Finans Tarihi Birliği ve Tarih Vakfı işbirliği ile düzenlenen Bankacılık ve Finans Tarihi Araştırma Yarışması 2002'de yüksek lisans tezi kategorisinde birincilik ödülü'nün de sahibi.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat