tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Irak Seferi ve Esaret - Esir İngiliz Generalin Kaleminden Kutü'l-amare Zaferi

Irak Seferi ve Esaret - Esir İngiliz Generalin
Kaleminden Kutü'l-amare Zaferi
Yayınevi : Yeditepe Yayınevi 
Liste Fiyatı : 40,00 TL
%50
indirimli
20,00 TL
1 adet mevcut
Taksit seçenekleri için tıklayın
84548
Stok Kodu : 9789756480717
Boyut : 135-210
Sayfa Sayısı : 696
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2007-05
Baskı : 1
Çeviren : Recep Ahıshalı
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2.Hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Osmanlı Ordusu, Birinci Dünya Savaşı'nda iki büyük zafer kazanabildi. Bunlardan birincisi Çanakkale zaferi, diğeri ise, bu kitabın konusunu oluşturan Kûtü'l-Amare kuşatmasıdır. Türk'ün tarih yazdığı Çanakkale zaferini hemen hemen herkes bilir. Ancak Kûtü'l-Amare'yi fazla bilmeyiz.
İngilizler, "Mezopotamya Seferi" adı verdikleri Irak Cephesi'nde, Osmanlı'ya karşı birçok muharebelerde üstünlük elde etmiş olmalarına rağmen, en son yapmış oldukları Selmanipak taarruzuyla birlikte zor duruma düşmüş ve Kûtü'l-Amare kuşatmasıyla birlikte de bugün bile unutamadıkları bir mağlubiyet yaşamışlardır.
Basra'nın işgali ile başlayıp Kûtü'l-Amare kuşatmasının sona ermesine kadar olan savaşlar dizisinde, Şuayyibe savaşından itibaren bu savaşları Sir Charles Vere Ferrers Townshend komuta etmişti. Townshend, bu savaşlar sırasında tuttuğu günlüğünü daha sonra düzenleyerek strateji ve taktik konularını içeren geniş bir girişle birlikte "My Campaign in Mesopotamia" adıyla 1920'de Londra'da yayınladı.
Yayına hazırladığımız bu eserde, Irak cephesi üzerine verilen ayrıntılı bilgilerin yanı sıra Townshend, İstanbul'da kaldığı dönem içerisinde, buranın siyasî atmosferi hakkında da çeşitli bilgiler vermekte ve değerlendirmelerde bulunmaktadır.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat