tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Osmanlı Sosyal Güvenlik Hukuku (1865 - 1923)
Sosyal Güvenlik Mevzuatı ve Sosyal Sigortaların Kuruluşu

Osmanlı Sosyal Güvenlik Hukuku (1865 - 1923)
Yazar : 
Yayınevi : Hiperlink Yayınları 
Liste Fiyatı : 18,00 TL
Taksit seçenekleri için tıklayın
225943
Stok Kodu : 9786052810989
Boyut : 135-210
Sayfa Sayısı : 143
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2018-11
Baskı : 1
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2.Hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Sanayi devrimi sonucunda lonca sisteminin etkisini kaybetmesi, Tanzimat'la birlikte Osmanlı sanayileşme çabaları ve değişen çalışma ilişkileri, klasik Osmanlı sosyal güvenlik kurumlarını yetersiz hale getirmiştir. Ortaya çıkan ihtiyacı karşılamak üzere yeni sosyal güvenlik kurumlarını ve sosyal sigorta kollarını kuran birçok yasal düzenleme yapılmıştır.

Kitapta, Tanzimat sonrası dönemde Osmanlı'da sosyal güvenlik ve sosyal sigorta kollarıyla ilgili düzenlemeler birinci elden kaynaklara dayanarak topluca ele alınmakta, bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilmekte, kurulan sosyal sigorta sistemi göz önüne serilmektedir.

Henüz işçi kesiminin belli bir büyüklüğe ulaşmadığı, fabrikaların ve büyük işletmelerin devlet kurumu, çalışanların büyük kısmının da devlet memuru olduğu bu dönemde, tabii olarak kurulan sosyal sigorta kolları ağırlıklı şekilde askeri, sivil ve ilmiye memurlarını kapsamaktadır.

Bunun yanında işçilerle ilgili düzenlemeler de azımsanmayacak boyuttadır. Kitapta, dağınık düzenlemeler içerisinde yer alan malullük, hastalık, yaşlılık, ölüm ve işsizlik sigorta kollarının finansmanı, düzenlemelerden yararlanacak olanlar, yararlanma şartları, sağlanan yardımlar ve bağlanan maaşlar örnekleriyle birlikte anlatılmaktadır.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat