tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Seyyid Lokman'ın Şehname-i Al-i Osman'ı (Tıpkıbasım ile birlikte)
İnceleme - Metin - Sözlük - Dizin - Tıpkıbasım

Seyyid Lokman'ın Şehname-i Al-i Osman'ı
(Tıpkıbasım ile birlikte)
Yazar : 
Liste Fiyatı : 400,00 TL
1 adet mevcut
Taksit seçenekleri için tıklayın
226224
Stok Kodu : 9786057604002
Boyut : 16 x 24 cm
Sayfa Sayısı : 878
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2018/12
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : 1. Hamur Sarı
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Şehnamecilik, Osmanlı Sarayı’nda 1550-1605 yılları arasında resmî bir görev olarak kendini gösterir. Şehnameler, şehnamecinin başında bulunduğu bir ekip tarafından uzun süreli çalışmalar neticesinde hazırlanır. Yirmi altı yıl boyunca Osmanlı Sarayı’nın en uzun süreli resmî şehnameciliğini yapan Seyyid Lokman tarafından hazırlanan Şehnâme-i Âl-i ‘Osmân da bunlardan biridir. Şimdiye kadar tek nüsha olarak bilinen eser, İngiltere’deki British Museum’dan getirtilerek incelenmiştir.

Eser dil, tarih ve güzel sanatlar ile ilgili birçok malzemeyi içermesi açısından dikkat çekicidir. Dil bakımından, harekeli nesih ile yazıldığı için dönemin dil özelliklerini ve söz varlığını eserde tespit etmek mümkündür. Tarihî açıdan, Ertuğrul Bey’den başlayarak III. Murad’a kadar olan dönemdeki olayları kronolojik olarak ele alır. Ayrıca, Saray’da yabancı devletler için düzenlenen törenler, ziyafetler ve bu ziyafetlerde yenen yemekler ile bir takım sosyal konulara da yer verir. Kenar süslemeleri ve eserde yer alan üç minyatür, güzel sanatlar bilimi açısından da kayda değerdir.

Eserin inceleme kısmında özellikle dönemin söz varlığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Eserde yer alan devlet, ordu, mimarî, meslek, akrabalık, yiyecek, içecek, hayvan, bitki, eşya vb. adlar sınıflandırılarak bunlar hakkında bilgi verilmiştir.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat