tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Sinemanın İstanbul'da İlk Yılları
Modernlik ve Seyir Maceraları

Sinemanın İstanbul'da İlk Yılları
Yazar : 
Liste Fiyatı : 40,50 TL
Taksit seçenekleri için tıklayın
225325
Stok Kodu : 9789750522864
Boyut : 150-210
Sayfa Sayısı : 320
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2017-10
Baskı : 1
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2.Hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Sinemanın memleketteki ilk günleri, karmaşası, temaşası, şayia ve iştahı... Kalabalığı ve seyrekliği, ara durakları... Mekânlar, işletmeler, ilk gösterimler, isimler ve teferruatlar...

Nezih Erdoğan, sinemanın İstanbul'daki ilk günlerini anlatıyor, arkeolojik bir kazıyı andıran titizlikle, sabır ve emek isteyen bir tutkuyla kayıp bir geçmişin izinden gidiyor.

Sinemanın İstanbul'daki İlk Yılları, modernleşme tarihimizin seyir ve sinemayla gelen büyük dönüşümünü resmediyor. Bir başvuru kitabından fazlası.

"Modernliğin İstanbul dediğimiz coğrafyada ete kemiğe bürünüşünde sinemanın nasıl bir payı olmuş olabilir? Arzunun 19. yüzyılda en çok görsel yollardan ifade bulduğunu ileri sürmek yanlış olmayacaktır. Bir Osmanlı şehri olarak İstanbul, çeşitleri gittikçe artan görüntüleme ve izleme aygıtlarının mutlaka yöneldikleri bir şehir idi. Bununla birlikte, bu aynı zamanda modern ve (kısmen de olsa) Avrupai başkent bir arzu nesnesi olmakla kalmadı, modern yaşamın bir koşulu olan bakma ve bakılma arzusunu kendi uzamı içinde tekrar tekrar üretti. Sinemanın şehre gelişiyle modernliğin şehrin dokusuna nüfuz etmesi, biraz da bu nedenle, bir arada düşünülmelidir."


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat