tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

İmparatorluğun Öteki Yüzleri: Toplumsal Hiyerarşi ve Düzen Karşısında Sıradan Hayatlar

İmparatorluğun Öteki Yüzleri: Toplumsal
Hiyerarşi ve Düzen Karşısında Sıradan
Hayatlar
Yazar : 
Liste Fiyatı : 60,00 TL
Taksit seçenekleri için tıklayın
226362
Temin süresi 3 gündür.
Stok Kodu : 9786057685049
Boyut : 16 X 24 CM
Sayfa Sayısı : 319
Basım Yeri : iSTANBUL
Basım Tarihi : 2020-03
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : 2. hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

İmparatorluğun Öteki Yüzleri, yüzyıllar öncesinin mahkeme kayıtlarını temel alarak, geniş imparatorluk topraklarında ve uzun bir zaman aralığında “sahnenin dışında kalmış” insanların yaşamlarının izini sürüyor. Bu yolculukta karşımıza renkli ve hayli sıra dışı kahramanlar çıkıyor: Başarısız intihar teşebbüsleriyle “yaramaz ve haramzade” Deli Şaban, Bursa’nın Evciler köyünde ahaliyi canından bezdiren Divane Hamza, kocalarını öldürtüp evinin bir odasının zeminine gömdüren Konyalı Mâryem, müderris olacağım derken korsanların eline esir düşen Üsküplü Alaeddin, Venedikli simsar Nicolò Algarotti ve diğerleri…

Kitabın yazarları belgelere dayanmakla birlikte, bu belgelerin hikâyeleri tamamlamadığı noktalarda kimi kez tahminler yürütüyor, kimi kez de sordukları sorularla okurun ve araştırmacıların hayal gücünü harekete geçiriyor. Mikro-tarih bakışı, tarihyazımında günden güne yerini güçlendiriyor ve bu sayede Osmanlı tarih literatüründe “sıradan” sayılan insanların adları metinlere birer birer kaydediliyor.

Kitaba kapsamlı bir sunuş yazısıyla katkıda bulunan Suraiya Faroqhi, bir yandan makalelerin fotoğrafını çekerken, bir yandan da tarihyazımında kaynak kullanımı sorunlarını değerlendiriyor.

Fırat Yaşa, Düzce Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyesi.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat