tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Neticetü'l-Fetava Şeyhülislam Fetvaları
Osmanlılarda Hukuk ve Toplum 6

Neticetü'l-Fetava Şeyhülislam Fetvaları
Yazar : 
Yayınevi : Klasik Yayınları 
Satışta değil
Stok Kodu : 9786055245337
Boyut : 16 x 24 cm
Sayfa Sayısı : 464
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2014-11
Baskı : 1
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2.Hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Ehil kimselerin fıkhî meselelere verdikleri cevaplardan oluşan fetvalar zaman zaman konu, müftü ya da kurum bazında derlenerek fetva mecmuaları vücuda getirilmiştir. Osmanlı dönemi sözkonusu olduğunda şeyhülislam fetvalarını içeren mecmuaların yanı sıra devletin muhtelif bölgelerinde görev yapan müftülere ait mecmualar da görülmektedir.

Fetva mecmualarının, başta hukuk tarihi olmak üzere Osmanlı tarihi çalışmalarının hemen her alanında birinci el kaynak olarak önemli bir yeri olduğu aşikâr. Buna rağmen günümüzdeki akademik çalışmaların bu mecmualara gereken ilgiyi gösterdiğini söyleyemiyoruz. Bunun başlıca sebebi olarak tarihçilerin bu mecmuaların sistematiğine ve diline yabancı olmalarını zikredebiliriz. Dolayısıyla fetva mecmualarının geniş bir dizinle ve ilmî esaslara uygun biçimde yayınlanması bir ihtiyaç olarak tezahür etmektedir.

Bu ihtiyacı gidermek üzere Ahmed Efendi ve Hafız Mehmed el-Gedûsînin, 1143-1210/1730-1795 tarihleri arasında meşîhat makamında bulunmuş şeyhülislamların verdiği fetvalardan derledikleri Netîcetü'l-fetâvâ'yı neşrediyoruz. 19. yüzyılda en çok kullanılan mecmualardan biri olan bu eser, Fetvahane tarafından muteber kabul edilen dört mecmuadan biriydi.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat