tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Padişahı Devirmek Osmanlı Islahat Çağında Düzen ve Muhalefet : Kuleli 1859, Meslek 1867

Padişahı Devirmek Osmanlı Islahat Çağında
Düzen ve Muhalefet : Kuleli 1859, Meslek 1867
Yazar : 
Liste Fiyatı : 47,00 TL
Taksit seçenekleri için tıklayın
225576
Stok Kodu : 9789750524172
Boyut : 150-215
Sayfa Sayısı : 430
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2018-04
Baskı : 1
Çeviren : Saadet Özen
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2.Hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Padişahı Devirmek, 1859 ve 1867 yıllarında İstanbul'da açığa çıkarılan iki isyan hazırlığı üzerinden iktidarın devrilmesi girişimlerinin Osmanlı siyasi hayatı ve zihniyet evrenindeki izdüşümlerini ele alıyor. Bu kapsamlı araştırmasında Burak Onaran, 17. yüzyıldan itibaren imparatorlukta yaşanan hal' girişimlerinin seyrini, bu eylemleri düzenleyenleri ve taleplerini tarihsel bir bütünlük içine yerleştiriyor. Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasından (1826) sonraki dönemde, Kuleli Muahedesi ve Meslek Cemiyeti mensuplarının kalkıştığı padişahı devirmeye yönelik ilk iki girişimi ayrıntılı şekilde inceliyor.

Sanıkların ifadeleri ve diplomatik yazışmalar gibi ilk kez kullanılan belgelerden de hareketle, hem olayları kendi tarihsel bağlamı içerisinde yeniden anlatıyor hem de "tarihsel anlatı"nın zaaf ve imkânlarını tartışmaya açıyor. "Kuleli ve Meslek muahedeleri hakkında daha önceki çalışmaların hemen hepsi elebaşlarına odaklanmıştı. Bu çalışmada ise birer alt bölüm, adlî takibata dâhil edilmiş herkesin biyografilerinin, toplumsal çevrelerinin ve aile profillerinin inşasına hasredilmiştir.

Kitabın öncelikli amacı, bu iki siyasi muahedenin tarihini yeniden yazmak; yapılarını ve stratejilerini mercek altına almak, mensuplarının siyasi taleplerine, motivasyonlarına ve sosyal profillerine ışık tutmaktır. Çalışmanın bu bağlamda temel meselesi, Tanzimat'ın ilk otuz yıllık döneminde, siyasi iktidarın yapısının, özellikle tebaanın ve padişahın konumunun giderek nasıl değiştiğini anlamaktır."

- Burak Onaran


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat