tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Beyanu'l-Hakaik - Hakikatlerin Beyanı (inceleme, dizin, tıpkıbasım)
Bayan al-Haqaiq - Rashid al-Din Fadl Allah al-Hamadhani

Beyanu'l-Hakaik - Hakikatlerin Beyanı (inceleme,
dizin, tıpkıbasım)
Yazar : 
Liste Fiyatı : 110,00 TL
1 adet mevcut
Taksit seçenekleri için tıklayın
226139
Stok Kodu : 9789751738721
Boyut : 20 x 28 cm
Sayfa Sayısı : 100+283+89
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2016
Kapak Türü : Ciltli
Kağıt Türü : 1.Hamur
Dili : Arapça


Bookmark and Share
Açıklama :

Reşîdüddîn Fazlullâh-ı Hemedânî (ö. 718/1318), hekimlikle uğraşan Yahudi bir aileye mensup iken ihtidâ edip İlhanlı devletinin hizmetine girmiş, İlhanlı hükümdarları Gazan Han (1295-1304) ve Olcaytu Han (1304-1316) zamanında büyük siyasi nüfuz elde edip diğer devlet adamlarıyla rekabet içinde uzun yıllar vezirlik yapmış ve nihayet Ebû Said Han tarafından, babası Olcaytu Han'ı zehirlediği iddiasıyla idam edilmiştir. Bugün daha çokCâmi‘u't-Tevârîhadlı ve ilk umumi dünya tarihi kabul edilen devasa eseriyle tanınan Reşîdüddîn, felsefe, tıp ve bilim alanında da çok sayıda eser kaleme almıştır. Yazdıklarının kendinden sonra yok olmasını önlemek için de tüm eserlerinin Farsça ve Arapça birer nüshasını hazırlatıp, kurduğu Rab‘-ı Reşîdî'de çoğalttırmıştır.

Beyânu'l-Hakâik,Reşîdüddîn'in İslâm teolojisi, felsefesi, tıbbı ve doğa bilimleri üzerine kaleme aldığı derleme eserlerinden biridir. Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Kılıç Ali Paşa koleksiyonu 834 numarada kayıtlı ve günümüze ulaşan tek Arapça nüshası yazarın yaşadığı zamana tarihlenmekte olup Rab‘-ı Reşîdî'de hazırlanmış olduğu düşünülmektedir.

Prof. Dr. Judith Pfeiffer tarafından Reşîdüddîn ve eseri hakkında kaleme alınan etraflı bir giriş yazısı (İngilizce), bu yazının Türkçe ve Arapça tercümeleri ve detaylı tematik dizinler, bahsi geçen yazma nüshanın tıpkıbasımına eşlik etmektedir.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat