tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

İslam-Türk İnançlarında Hızır Yahut Hızır-İlyas Kültü

İslam-Türk İnançlarında Hızır Yahut
Hızır-İlyas Kültü
Yazar : 
Yayınevi : Kabalcı Yayınevi 
Liste Fiyatı : 60,00 TL
%50
indirimli
30,00 TL
2 adet mevcut
Taksit seçenekleri için tıklayın
168349
Stok Kodu : 9786055272050
Boyut : 165-245
Sayfa Sayısı : 247
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2012-07
Baskı : 1
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

İslam toplumlarında Hızır oldukça yaygın, köklü ve etkili bir külttür. Öyle ki tarih boyunca çeşitli kültür ve inançlarda, insanlar tarafından bu ölçüde anılan ve kültürel uygulamalara bu kadar işlemiş bir kişiliğe çok az rastlanır. Halk inançlarında ab ı hayattan içerek ölümsüzlük mertebesine erişen Hızır, bütün ümit ve çarelerin tükendiği durumlarda yardıma çağırılan ve çağırıldığında mutlaka geleceğine inanılan semavi bir kurtarıcıdır.
Kul sıkışmayınca Hızır yetişmez benzeri deyişler bu inanışın bir ifadesidir. Bu kurtarıcı farklı kültürlerde farklı isimlerle anılır, ancak Türk inançlarında en çok Hızır, İlyas ya da iki karakterin özelliklerini kendinde birleştirmiş şekilde Hızır İlyas olarak geçer. Hıdrellez ve Hızır Nebi gibi özel günler onun için kutlanır; şifa, bereket ve bolluk ondan talep edilir. Peygamberlere bile lütfedilmemiş ölümsüzlük mertebesine sahip olması, Hızırın inanışlardaki kudretine dair bir ipucudur.
Ahmet Yaşar Ocakın elinizdeki kitabı bize bu konuya dair en kapsamlı araştırmalardan birini sunuyor. Kitapta İslam Türk inançlarında Hızır veya Hızır İlyas kültünün ilahiyat, tasavvuf, folklor ve edebiyat kaynaklarına dayanan genel bir tahlilini bulacaksınız.
Hemi İlyas hemi Hızır
Hemi padişah hemi vezir
Nere baksan anda hazır
Safa geldin Hızır - İlyas


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat