tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Kısmet-name - Hurufi Şiirler 2 (İnceleme - Metin)
Qismat-nama - Muhiti Dede

Kısmet-name - Hurufi Şiirler 2 (İnceleme -
Metin)
Yazar : 
Liste Fiyatı : 50,00 TL
1 adet mevcut
Taksit seçenekleri için tıklayın
226130
Stok Kodu : 9789751738462
Boyut : 16 x 24 cm
Sayfa Sayısı : 435
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2016
Kapak Türü : Ciltli
Kağıt Türü : 1. hamur sarı
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Hurûfîliğin en belirgin yönlerinden biri, harflerle yüklenen anlamlar ve harflerden hareketle yapılan hesaplardır. Hurûfîlik tarihi içerisinde bu hesaplarda kullanılan metotlar sı­nırlı sayıda iken, Muhîtî Dede ile birlikte nihâî noktasına ulaşmıştır. 16. yüzyıl Hurûfî şairlerinden olan Muhîtî'nin Kısmet-nâme adını taşıyan manzum eseri Hurûfîlik ile ilgili içerdiği önemli bilgiler yanında, yeni hesaplama metotlarıyla da özgün bir yere sahiptir. Hurûfîlik'te kullanılan tüm hesaplama yöntem­lerini, şairin uyguladıklarıyla birlikte bu eserde bulmak mümkündür.

Kısmet-nâme'nin ilk bölümü Hurûfîlik tarihi ve felsefesine ayrılmıştır. İkinci bölümde eserin müellifi Muhîtî Dede ve eserleri hakkında bilgi verilmiş, Kısmet-nâme ile ilgili açıklamalar yapılarak metinde geçen Hurûfî hesaplarından örnekler alınmıştır. Son bölümde ise Kısmet-nâme'nin çeviriyazı hali yer almaktadır. Eserde geçen hesaplar da dip­notlarda detaylı şekilde açıklanmıştır.

Kısmet-nâ­me'nin bilinen tek nüshası Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi, Y 11/1 numarada kayıtlıdır. Hurûfî Şiirler'in ikincisi olarak basılan eser, Doç. Dr. Fatih Usluer tarafından yayına hazırlanmıştır.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat