tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Reşehat-ı Muhyi Reşehat-ı ‘Aynü'l-Hayat Tercümesi
Rashahat-i Muhyi

Reşehat-ı Muhyi Reşehat-ı ‘Aynü'l-Hayat
Tercümesi
Yazar : 
Liste Fiyatı : 54,00 TL
1 adet mevcut
Taksit seçenekleri için tıklayın
226038
Stok Kodu : 9789751737205
Boyut : 16 x 24 cm
Sayfa Sayısı : 392
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2014
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : 1. Hamur
Dili : Türkçe


Bookmark and Share
Açıklama :

Osmanlı klasik devri olarak adlandırılan 16. yüzyılın mühim simalarından olan Muhyî-i Gülşenî'nin kaleme aldığı bu eser, Nakşî-Ahrarî tarikat geleneğinin önemli metinlerinden olan Safî mahlaslı Fahrüddin Ali bin Hüseyin Vâiz-i Kâşifî'nin (ö.1532-33) 1503'te yazdığı Nakşiliğin hacegân silsilesine ve menkıbelerine ait Farsça Reşehât-ı Aynü'l-Hayât adlı eserinin serbest ve ilaveli bir tercümesidir.

Şeyhi Ahmed-i Hayâlî'nin isteği ile bu tercümeyi meydana getiren Muhyî, Nakşiliğin Anadolu'daki intişarı ve hacegân büyükleriyle ilgili doğrudan bilgiler vermesiyle de ehemmiyet arz etmektedir. Ayrıca Muhyî gerek duyduğu yerlerde kendi maddi ve manevi tecrübelerini aktararak tercümeye ayrı bir mana yüklemiştir. İşte bu yönüyle Muhyî'nin tercümesi Reşehât'ın diğer tercümelerinden ayrılmaktadır.

Bu eser Muhyî-i Gülşenî ile ilgili kapsamlı çalışmalar yapan Prof. Dr. Mustafa Koç tarafından yayına hazırlanmıştır. Reşehât-ı Muhyî'nin yayına hazırlanmasında Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi, 302 numarada kayıtlı yazma nüsha esas alınmıştır.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat