tr    en
E-Mail listemize katılın.
Email
Ad Soyad
   

Tuhfetüt-Türk - Tarsusi'nin Siyasetnamesi (inceleme, eleştirmeli metin, çeviri)
Tuhfa al-Turk Fima Yajibu an Yumala fi al-Mulk

Tuhfetüt-Türk - Tarsusi'nin Siyasetnamesi
(inceleme, eleştirmeli metin, çeviri)
Yazar : 
Liste Fiyatı : 50,00 TL
2 adet mevcut
Taksit seçenekleri için tıklayın
226135
Stok Kodu : 9789751741042
Boyut : 16 x 24 cm
Sayfa Sayısı : 166
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2018-12
Kapak Türü : Karton Kapak
Kağıt Türü : 1.Hamur
Dili : Türkçe, Arapça


Bookmark and Share
Açıklama :

XIV. asır ulemasından Necmeddin et-Tarsûsî (ö. 1357) iyi bir tahsil görmüş ve yaşadığı bölgede “Şam Hanefilerinin Şeyhi” unvanıyla anılmıştır. İlmiyede en yüksek pâyelerden biri olan kâdı’l-kudatlık vazifesini ifa eden ve çeşitli eserleri bulunan Tarsûsî, siyasetname tarzında Tuhtefü’t-Türk Fî Mâ Yecibu Yu'mele Fi'l-Mülk adlı bir eser kaleme almıştır.

Tarsûsî bu eseri temelde hükümdarların mülklerini en iyi şekilde koruyabilmeleri için dikkat etmeleri gereken hususları açıklamak niyetiyle telif etmiştir. Eserine Tuhtefü’t-Türk adını vermesinin bir diğer sebebi de hükümdarlık için Kureyşîlik şartının gerekli olmadığını ve Türklerin bu vazifeye elverişli olduklarını göstermektir. Eserde ele alınan diğer konular arasında devlet kademesinde görev alacak kişilerin seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar, hükümdarın adaleti sağlaması ve zulme mâni olması, kâtiplerde aranan özellikler, kadı ve muhtesiplerin sorumlulukları ve devlete isyan gibi hususlar zikredilebilir.

Türkiye Yazma Eserler Kurumu bünyesinde başlatılan “İslâm Siyaset Düşüncesi Projesi” kapsamında yayımlanan Tuhfetü’t-Türk, çok sayıda nüshanın tahkiki yapılarak hem tercüme hem de Arapça metin bir arada verilmek suretiyle Muhammed Usame Onuş tarafından neşre hazırlanmıştır.


Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat